INFORMACJE
Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem naskórka grzybami a dokładnie drożdżakiem. Zmiany mają żółtobrunatne lub różowe plamy, lekko złuszczające się, nieregularne i z reguły liczne. Najczęstsza jego lokalizacja to klatka piersiowa, plecy, szyja i barki. Pod wpływem promieni słonecznych zainfekowane miejsca ulegają odbarwieniu, przy czym niejednokrotnie jest mylone z bielactwem.
Jakie są tego przyczyny?
Najczęstszą przyczyną jest nadmierna potliwość, wzmożony łojotok, osłabiony układ immunologiczny. Do zakażenia przyczynić się może korzystanie z solarium, sauny, basenu i innych miejsc publicznych w szczególności w miejscach o wzmożonej wilgotności. Brak higieny oraz przenoszenie zakażenia przez przedmioty ,materiały typu ręcznik, ubrania jest również ważnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu tej choroby.
Diagnostyka:
W naszym gabinecie wykonujemy pobieranie materiału biologicznego do badania i transportujemy je do laboratorium w celu badania bezpośredniego z hodowlą w kierunku łupieżu pstrego.
Przygotowanie do badania:
Do badania należy się odpowiednio przygotować. Miejsce badane nie powinno być poddane leczeniu miejscowym ani nie może być nakładany żaden produkt : krem, maść, spray, perfumy. Leczenie farmakologiczne w celu leczenia grzybicy powinno być odstawione na miesiąc przed wykonaniem zeskrobin. Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ nie zaburzy wyniku badania.