Żółte paznokcie u stóp są problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Kolor płytki zmienia się nie bez powodu – może za to odpowiadać grzybica, łuszczyca, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne, np. związane z wątrobą. Może jednak się okazać, że zażółcenie nie jest spowodowane poważnymi dolegliwościami. Kiedy zacząć się martwić? Rozwiewamy wątpliwości.
Czy żółte paznokcie to zawsze powód do niepokoju?
Zdrowe paznokcie stóp mają delikatny, różowy kolor, są gładkie i lśniące. Zmiana koloru płytki paznokcia na żółty powinna być więc zawsze sygnałem, aby przyjrzeć się stopom. Nie oznacza to natomiast, że za każdym razem ten stan będzie oznaczał chorobę. Przyczyny zażółcenia paznokci mogą być bowiem zarówno chorobowe, jak i niechorobowe. Na zmianę barwy płytki wpływa także styl życia (na przykład uprawianie sportu) oraz urazy.
A czym mogą świadczyć żółte paznokcie?
Żółty kolor płytki paznokci może mieć podłoże zupełnie inne niż związane z chorobą stóp. Do możliwych przyczyn zmiany barwy płytki należą:
- malowanie paznokci ciemnym lakierem bez położenia pod niego bazy, co powoduje, że wnika on w strukturę paznokcia,
- używanie przeterminowanych lakierów do paznokci,
- zażywanie niektórych leków, szczególnie mających w składzie beta-karoten i tetracyklinę,
- choroby, np. żółtaczka, łuszczyca,
- urazy – ostatnim etapem gojenia się paznokcia często jest właśnie zażółcenie płytki,
- choroby związane z niewydolnością wątroby,
- noszenie zbyt ciasnych butów, w wyniku którego paznokieć staje się zgrubiały i żółknie.
Poważnym problemem zdrowotnym, który sygnalizuje zmiana koloru płytki, jest zespół żółtych paznokci. To rzadkie schorzenie, jednak mogące mieć poważne skutki – nawet w postaci niewydolności oddechowej. Z tego względu lepiej jest nie bagatelizować żadnych zmian pojawiających się na stopach czy paznokciach.
Żółta płytka – to może być objaw grzybicy albo infekcji bakteryjnej
Żółta płytka paznokci powinna być alarmem do tego, by zatroszczyć się o swoje stopy i sprawdzić, skąd wziął się problem. Może okazać się bowiem, że to nie żadna ogólnoustrojowa choroba wpływa na ten stan, ale konkretne schorzenie stóp. Najczęściej żółta płytka pojawia się w przebiegu grzybicy. To często spotykana choroba zakaźna wywoływana przez grzyby chorobotwórcze. Jest bardzo problematyczna, ponieważ zarazić się nią można niezwykle łatwo (np. na basenie czy w saunie), a leczenie jest długotrwałe i najczęściej dość uciążliwe. Poza żółtymi paznokciami wśród objawów pojawia się: nieprzyjemny zapach stóp, świąd, odkształcenie się płytki paznokcia, łuszczenie naskórka.
Drugą dolegliwością stóp, która zmienia kolor paznokci jest infekcja bakteryjna. Jest to zakażenie powierzchni lub głębszych warstw skóry stóp chorobotwórczym patogenem. Prawidłową diagnozę może postawić specjalista podolog, a trafne rozpoznanie jest podstawą, by leczenie było szybkie i skuteczne.
Niepokojąca zmiana koloru paznokci – umów się do podologa
Samodzielne określenie, skąd wzięło się żółknięcie płytki, nie zawsze jest łatwe – szczególnie jeśli nie pochodzi ono z urazu ani od zdiagnozowanej, znanej ci już choroby ogólnoustrojowej. Żeby mieć pewność, co dzieje się z paznokciami, warto umówić się na konsultację do podologa.
W naszym gabinecie podologicznym w Łodzi taka wizyta trwa około 15-30 minut, a w jej trakcie rozmawiamy z pacjentem na temat stanu stóp i oczywiście je oglądamy. Dzięki temu jesteśmy w stanie trafnie ocenić, skąd wzięła się zmiana kolory płytki na żółtą. Po postawieniu diagnozy dobieramy odpowiednią kurację: antygrzybiczną czy na przykład przeciwdziałającą nadmiernej potliwości.
Dowiedz się więcej o nadmiernej potliwości stóp, przeczytaj artykuł: Nadmierna potliwość stóp: czy można z nią samodzielnie walczyć?