Zrogowaciałe pięty to nie tylko problem natury estetycznej, ale także nieprzyjemna dolegliwość, która może z czasem zacząć powodować ból. Jeśli nie pozbędziesz się twardego naskórka, zacznie on pękać, a to problem poważniejszy niż wstyd, by nałożyć latem odkryte buty. Pielęgnacja stóp powinna być jednak właściwie przeprowadzona, by nie pogłębić problemu. Wyjaśniamy, czym ścierać pięty, by nie zrobić im krzywdy.
Zrogowaciałe pięty – jaka jest przyczyna?
Szorstkie i zrogowaciałe pięty najczęściej są wynikiem odwodnienia, ucisku w zbyt ciasnych albo niewygodnych butach, a także nadmiernego ścierania. Problem ten pojawia się również w przebiegu różnych chorób, np. nadmiernej potliwości, grzybicy, łuszczycy, AZS, cukrzycy oraz gdy w organizmie brakuje witamin A i E. Mierzą się z nimi też osoby z otyłością – zwiększony ciężar ciała (często w połączeniu z nieprawidłowym chodem) sprawia, że stopy łatwiej ulegają uszkodzeniom.
Podstawowa, domowa pielęgnacja stóp
Pielęgnacja pięt powinna być przede wszystkim regularna. Pedicure wykonany raz na jakiś czas w salonie jest ważny. Jednak stosowany jako jedyna metoda pielęgnacji niestety nie przyniesie zadowalających efektów. Jak zadbać o stopy w domowym zaciszu?
- Mocz stopy regularnie w wodzie z dodatkiem soli podologicznej dostosowanej do skóry, po każdej kąpieli dobrze je osuszając, by zapobiec grzybicy.
- Stosuj regularnie krem do stóp, maść – samo ścieranie nie wystarczy.
- Noś przewiewne skarpety z naturalnych materiałów i wygodne buty – to podstawa dbania o zdrowe stopy.
Nie musisz robić dużo, by stopy wyglądały dobrze i były zdrowe. Wystarczy pamiętać o rutynie pielęgnacyjnej.
Czym bezpiecznie ścierać skórę stóp?
Raz na jakiś czas dobrze jest pozbyć się grubego, szorstkiego naskórka. Bezpiecznymi metodami ścierania są delikatne peelingi w domowych warunkach.
Pamiętaj, że zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać wyłącznie na zdrowych stopach. Jeśli podejrzewasz grzybicę albo inne schorzenie, umów się na konsultację do podologa.
Pielęgnacja skóry stóp – tego nie rób
Pamiętaj, że skóra na stopach, a przede wszystkim na piętach, zawsze będzie nieco twardsza niż w innych częściach ciała. Jej zadaniem jest przecież chronić stopy przez twardym podłożem. Nie będzie więc nigdy tak miękka i gładka jak ta na rękach czy nogach – nie próbuj więc doprowadzać jej do takiego stanu, bo zrobisz sobie krzywdę.
Jakich błędów unikać podczas domowej pielęgnacji?
- Nie ścieraj stóp codziennie ani nawet co drugi dzień. Tak częste usuwanie naskórka spowoduje reakcję odwrotną – skóra będzie reagowała obronnie, dodatkowo narastając.
- Nie ścieraj skóry na piętach ostrymi narzędziami: tarkami, nożykami czy pilnikami. Powodują one rozgrzewanie naskórka, co przyspiesza rogowacenie.
Szorstka skóra na piętach – zdiagnozuj problem
Jeśli mierzysz się z mocno zrogowaciałą skórą na piętach i ciężko jest ci zadbać o stopy – umów się na profesjonalną konsultację do gabinetu podologicznego. Rogowacenie może bowiem wynikać z chorób stóp! Jeśli tak jest, nie uda ci się poprawić ich stanu domową pielęgnacją.
W naszym gabinecie oferujemy konsultację podologiczną, podczas której – poprzez wywiad i oględziny stóp – znajdziemy przyczynę problemu. Gdy ustalimy, co się dzieje ze stopami, zaproponujemy terapię dopasowaną do problemu. Być może wystarczy jedynie podstawowy zabieg podologiczny, by przywrócić stopom dobry wygląd. Jeśli przyczyna rogowacenia leży gdzie indziej – podejmiemy się leczenia nadpotliwości, grzybicy albo zaczniemy leczenie pękających pięt.