Powszechne choroby Gładkie, lśniące i mocne paznokcie są nie tylko estetyczne, ale świadczą również o dobrym zdrowiu. Jeśli jednak ich kolor się zmienia, zaczynają się łamać czy wrastać, to znak, że w organizmie może brakować witamin albo że rozwija się na stopach jakaś choroba. Najczęstsze choroby paznokci u stóp to zanokcica, onycholiza i grzybica. Dowiedz się, jak dbać o paznokcie, by zapobiegać tego typu dolegliwościom.
Najczęstsze choroby paznokci u stóp
Do najpowszechniejszych chorób stóp zalicza się zanokcicę, grzybicę i onycholizę. Są to nieprzyjemne dolegliwości, których skuteczne leczenie jest często uciążliwe i długotrwałe. Czym się charakteryzują?
- Zanokcica
Choroba ta polega na wrastaniu paznokcia w skórę, co powoduje ból, a często także wyciek ropny wokół paznokcia. Zanokcica utrudnia chodzenie, może także przerodzić się w zakażenie bakteryjne. Najczęściej pojawia się w wyniku urazu mechanicznego paznokcia albo wówczas, gdy paznokcie są obcinane zbyt krótko i przez to zaczynają wrastać. Leczenie polega na ewentualnym wycięciu elementu drażniącego i smarowaniu miejsc dotkniętych chorobą odpowiednimi preparatami.
Dowiedz się więcej o wrastających paznokciach, przeczytaj artykuł: Wrastające paznokcie u stóp: czy domowe sposoby działają?
- Onycholiza
Schorzenie to polega na oddzieleniu się płytki paznokcia od łożyska, czyli skóry znajdującej się pod płytką. Skutkiem jest tworzenie się tam przestrzeni, do której mogą dostać się drobnoustroje i zanieczyszczenia. Jest to niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji bakteryjnej albo grzybiczej. Choroba ta ma wiele przyczyn: od schorzeń ogólnoustrojowych poprzez nieprawidłowo wykonany zabieg pedicure aż do infekcji płytki paznokcia. Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyny, która spowodowała onycholizę. Doraźne leczenie polega na oczyszczeniu paznokcia i zastosowaniu preparatu regenerującego łożysko.
- Grzybica
Grzybica to powszechnie występująca choroba, której głównymi objawami są nieestetyczny wygląd płytki paznokcia (rozwarstwienie oraz żółknięcie), a często także nieprzyjemny zapach. Wywołują ją grzyby – jest chorobą zakaźną, dlatego często rozwija się jako skutek wizyty na basenie czy w saunie. Leczenie grzybicy często jest długotrwałe i uciążliwe, a opiera się na stosowaniu preparatów grzybobójczych i wdrożeniu odpowiedniej higieny. Jeśli zauważysz na swoich stopach niepokojące objawy, nie zwlekaj i umów się do specjalisty podologa. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i krótsze!
Jak dbać o paznokcie u stóp?
Prawidłowa pielęgnacja stóp to klucz do tego, by wyglądały estetycznie i były zdrowe. O czym pamiętać podczas domowej pielęgnacji?
- Odpowiednio i regularnie obcinaj paznokcie. Płytka powinna być obcinana prosto, a nie na okrągło, by uniknąć problemu z wrastającymi paznokciami.
- Piłuj paznokcie krótkimi ruchami w jedną stronę, używając papierowych albo szklanych pilników. W żadnym razie nie korzystaj z metalowych narzędzi.
- Po kąpieli dokładnie wycieraj stopy, paznokcie i przestrzenie między palcami – dzięki temu zmniejszysz ryzyko grzybicy, której sprzyja wilgotne środowisko.
- Noś dobrze dopasowane, nie ciasne buty – chodzenie w szpilkach z wąskimi czubkami albo ciasnych pantoflach powoduje, że paznokcie są ściśnięte i łatwiej się uszkadzają.
Pielęgnacja paznokci – umów się do podologa
Jeśli chcesz kompleksowo dbać o stopy, raz na jakiś czas umów się na wizytę do podologa. W naszym gabinecie oferujemy konsultacje podologiczne, w czasie których przeprowadzamy z pacjentem wywiad i dokonujemy oględzin stóp. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, proponujemy dopasowaną do problemu terapię. Możesz u nas wykonać również pedicure podologiczny, podczas którego bardzo dokładnie opracowujemy stopy: obcinamy i wygładzamy paznokcie, oczyszczamy wały paznokciowe, a także usuwamy zrogowaciały naskórek, ewentualne odciski czy modzele. Kontrolna wizyta u specjalisty zajmującego się stopami to bardzo dobry krok, by zapobiegać chorobom stóp.