Haluksy, inaczej nazywane paluchem koślawym, to jedno z często występujących schorzeń, polegające na znacznej deformacji przodu stopy. Są bardzo widoczne, co powoduje, że osoby nimi dotknięte wstydzą się zdjąć buty czy chodzić w sandałach, natomiast problem natury estetycznej nie jest w tym przypadku najważniejszy. Dużo ważniejszy jest dyskomfort, a także ból towarzyszący chodzeniu. Wyjaśniamy, skąd biorą się haluksy i jak je skutecznie leczyć.
Haluksy – co to za schorzenie?
Haluksy to nietypowa deformacja kości stopy, występująca po jej wewnętrznej stronie, z boku dużego palca. W nomenklaturze medycznej przypadłość tę nazwa się także paluchem koślawym lub określa z łaciny: hallux valgus. Kość stopy jest nienaturalnie wygięta – głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza obrys fizjologiczny, a duży paluch rotuje w kierunku kolejnego palca, często na niego nachodząc. Zmiany te są widoczne gołym okiem, dlatego łatwo zdiagnozować to schorzenie. Następstwem deformacji kości jest zapalenie w obrębie zniekształconego stawu, które jest odpowiedzialne za ból.
Skąd biorą się haluksy?
Haluksy są następstwem zaburzenia biomechaniki stopy. Do przyczyn palucha koślawego zalicza się płaskostopie, choroby ścięgna Achillesa, choroby reumatyczne. Najnowsze badania wskazują również na podłoże genetyczne tego schorzenia – zauważa się, że w dużej części przypadków haluksy pojawiają się rodzinnie w linii żeńskiej: u babci, mamy, wnuczki. Problem palucha koślawego dotyczy w zdecydowanej większości kobiet, chociaż może dotknąć również mężczyzn. Haluksy mogą powstawać także z innych przyczyny, do których należą:
- otyłość (zbyt duża masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i
- kostno-mięśniowego, w rezultacie których nietrudno o złamania, uszkodzenia czy
- zniekształcenia stóp),
- nieaktywny, siedzący tryb życia,
- uprawianie niektórych sportów, np. baletu.
Przyczyna powstawania haluksów może być też całkiem prozaiczna, a jest nią nieprawidłowy dobór obuwia. Chodzi tu przede wszystkim o długotrwałe noszenie niewygodnych albo źle dobranych butów. Obuwie sprzyjające pojawieniu się palucha koślawego to przede wszystkim szpilki, które ustawiają stopę w nienaturalnej pozycji i przenoszą ciężar ciała na śródstopie. Niewskazane są także wszelkiego rodzaju buty z wąskimi czubkami. Palce w takim obuwiu są ściśnięte i nachodzą na siebie, co może wypychać kość na zewnątrz.
Jak skutecznie wyleczyć haluksy?
Leczeniem haluksów warto zająć się wtedy, gdy są w początkowym stadium. Jest wówczas duża szansa, że metody zachowawcze wystarczą. Co do nich należy?
- Korektory, separatory, kliny, które mają za zadanie przede wszystkim korygowanie ustawienia dużego palca tak, aby przywrócić liniowość. Można je stosować przez cały dzień, ponieważ umożliwiają normalne chodzenie.
- Plastry oraz maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W leczeniu zachowawczym wykorzystuje się także plastry na haluksy pomagające zmniejszyć tarcie i złagodzić ból.
- Zabiegi fizykalne, takie jak: magnetoterapia, fala uderzeniowa, krioterapia.
Jeśli haluksy są w bardzo zaawansowanym stadium, metody zachowawcze mogą nie być wystarczające. Koniecznością staje się wtedy operacja. W naszym gabinecie przeprowadzamy kompleksowe badanie stóp – również pod kątem haluksów. Jeśli widzisz u siebie deformację albo odczuwasz ból podczas chodzenia, umów się na konsultację z naszymi specjalistami. Im wcześniej zdiagnozujemy schorzenie, tym większa szansa, że inwazyjne
leczenie operacyjne nie będzie potrzebne.