Modzele to odciski, które pojawiają się najczęściej na stopach, choć zdarza się, że występują także na dłoniach. Zwykle nie są bardzo uciążliwe. Jednak gdy utrzymują się na skórze długo, zaczynają sprawiać ból. Skąd się biorą i czy można wyleczyć je domowymi sposobami? Rozwiewamy wątpliwości.
Jak rozpoznać modzele?
Modzele to niezbyt estetyczne zmiany dermatologiczne, pojawiające się szczególnie na stopach, a nieco rzadziej na dłoniach. Mają postać szarych albo żółtych zgrubień, w dotyku są szorstkie i lekko twarde. Początkowo nie są bolesne, ale nieleczone mogą pękać, a co za tym idzie – powodować dyskomfort i ból. Pęknięcia zwiększają także ryzyko zakażeń, dlatego po pojawieniu się tego typu zmian nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia.
Modzele czasem bywają mylone z nagniotkami. Natomiast trzeba pamiętać, że nagniotki są mniejsze i występują bliżej palców, a do tego są dużo bardziej bolesne.
Skąd biorą się modzele?
Powstawanie modzeli wiąże się z długotrwałym i silnym uciskiem na konkretne części ciała. Na taki ucisk najbardziej narażone są właśnie stopy, na które dodatkowo nakłada się często ciasne i sztywne buty. Do innych przyczyn powstawania modzeli mogą należeć:
- nadwaga, schorzenia zwyrodnieniowe stawów,
- intensywne oraz regularne ścieranie wierzchniej warstwy skóry,
- różnorodne deformacje stóp,
- schorzenia takie jak palec młotkowaty i koślawy czy haluksy.
Powstawaniu modzeli u kobiet sprzyja również chodzenie w butach na wysokim obcasie, które są ciasne w przedniej części, a także powodują nierównomierne rozłożenie się ciężaru ciała na stopach.
Domowe sposoby na modzele – czy są skuteczne?
Wśród domowych sposobów na modzele najczęściej wymienia się moczenie stóp w wodzie z sodą oczyszczoną, a następnie ścieranie zmiany pumeksem. Jednak takie kuracje mogą przynieść poprawę tylko wtedy, gdy zmiana jest bardzo mała. Trzeba mieć także na uwadze, że nieumiejętne starcie skóry może doprowadzić do pogłębienia się problemu. I choć kąpiel w sodzie stopom nie zaszkodzi, raczej nie jest to sposób na skuteczne pozbycie się modzeli.
Inna kwestia, o której musisz pamiętać, jest taka, że domowe sposoby nie działają od razu. Kuracja w specjalistycznym gabinecie podologicznym daje poprawę już po pierwszej wizycie, czego niestety nie można się spodziewać po sposobach „z babcinej apteczki”.
Profesjonalne leczenie modzeli
Choć w internecie można znaleźć całkiem sporo domowych sposobów na modzele, niekoniecznie taka kuracja przyniesie efekty. Teoretycznie nie powinna zaszkodzić, ale można ją stosować raczej jako dodatek do leczenia niż główny sposób poradzenia sobie z modzelami. Nie zawsze łatwo jest też samodzielnie zdiagnozować zmiany dermatologiczne. Z tego względu, jeśli zauważysz na swoich stopach jakiekolwiek zmiany, umów się na wizytę do specjalisty podologa.
W naszym gabinecie także zajmujemy się leczeniem modzeli, a kuracja przebiega w następujący sposób:
- dezynfekujemy i usuwamy zmianę z rdzeniem za pomocą specjalistycznych, jałowych narzędzi;
- stosujemy odpowiedni preparat końcowy, przyspieszający regenerację naskórka;
- w zależności od modzela zakładamy odpowiedni opatrunek oraz odciążenie.
Po przeprowadzeniu zabiegu przekazujemy dalsze wytyczne dotyczące gojenia się zmiany i wyjaśniamy, co zrobić, aby w przyszłości modzele się nie pojawiały.