Pierwsza wizyta u podologa zwykle ma miejsce wtedy, gdy na stopach pojawi się problem, z którym ciężko jest sobie poradzić samodzielnie. To słuszny krok, ponieważ specjalista szybko dobierze odpowiednie działanie terapeutyczne i ulży bolącym stopom. Warto jednak – w ramach dbania o zdrowie – choć raz umówić się do specjalistycznego gabinetu podologicznego na wizytę profilaktyczną i wspólnie ze specjalistą sprawdzić stan stóp. Zobacz, jak wygląda taka konsultacja i jak się do niej przygotować.
Wizyta u podologa – czy jest stresująca?
Pierwsza wizyta u specjalisty często bywa stresująca – szczególnie jeśli na stopach pojawiły się zmiany, nieestetyczne odciski czy wrastające paznokcie. W żadnym razie nie powinno Cię to zniechęcać do umówienia wizyty. Podolodzy mają doświadczenie w leczeniu najróżniejszych schorzeń i nie ma dla nich sytuacji bez wyjścia. Objawy chorób wyglądają różnie, ale podolog jest właśnie od tego, by Ci pomóc – bez oceniania. Choć wizyty u podologa nie są jeszcze w Polsce popularne, warto odwiedzić tego specjalistę raz na jakiś czas. Podologia dotyczy bardzo ważnej części ciała. Zaniedbane stopy mogą doprowadzić nawet do problemów z chodzeniem.
Konsultacja podologiczna – jak wygląda?
W naszym gabinecie staramy się, aby każda wizyta przebiegała w przyjemnej i bezstresowej atmosferze. Podczas pierwszej konsultacji podologicznej chcemy dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej w kontekście tego, jak leczyć Twoje stopy i jaką profilaktykę zastosować.
Wizyta składa się z kilku etapów.
- Na początku przeprowadzamy wywiad, który pozwala nam wysondować, jaki tryb życia prowadzisz: pytamy o pracę zawodową, codzienną aktywność, uprawianie sportu itp. Będzie nam zależało także, by dowiedzieć się o przebytych i aktualnych chorobach oraz urazach.
- Oglądamy Twoje stopy, by ocenić stan skóry. Abyś wiedział, co się z nim dzieje, omawiamy na bieżąco wszelkie spostrzeżenia.
- Sprawdzamy budowę stopy, a także diagnozujemy wszelkie ewentualne deformacje (np. płaskostopie).
- Jeśli coś nadal będzie niejasne, możemy poprosić Cię o pokazanie obuwia – to pozwoli nam zobaczyć, jak stopa układa się podczas chodzenia.
- Dobieramy indywidualną terapię i profilaktykę – wyjaśniamy, co się dzieje, tłumaczymy możliwe przyczyny i podpowiadamy, jak zapobiegać potencjalnym problemom.
Konsultacja jest całkowicie bezbolesna i dosyć krótka – trwa około 15 minut. W jej trakcie ustalimy, czy potrzebne są kolejne wizyty, a jeśli tak – ile i jak często. Niektóre dolegliwości wymagają kilku spotkań z podologiem, podczas gdy inne można wyleczyć za pierwszym razem.
Jak przygotować się do wizyty u podologa?
Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zachować standardową higienę, by wizyta była komfortowa i dla specjalisty, i dla Ciebie. Najlepiej jest stopy umyć i osuszyć – nie nakładaj już na nie żadnych balsamów ani kremów. Pamiętaj, że odcisków lub zgrubień absolutnie nie należy samodzielnie usuwać czy szorować pumeksem przed wizytą. Jeśli stopy były już kiedyś leczone i masz wyniki badań lub prześwietleń, weź je ze sobą. Przyjdź na konsultację w butach, które nosisz regularnie, albo przynieś taką parę – będą potrzebne do postawienia prawidłowej diagnozy.
Wizyta u podologa nie powinna stanowić powodu do stresu lub niepokoju, wręcz przeciwnie – specjalista rozwiąże Twoje problemy, co przyniesie ulgę stopom. Nawet jeśli nie masz widocznych zmian na skórze albo bolących paznokci, warto wybrać się do podologa kontrolnie. To krótka, bezbolesna wizyta, w trakcie której profesjonalista podpowie Ci, co robić, by zachować stopy w świetnej kondycji przez długi czas.