Wydzielanie potu jest zachodzącym w organizmie, całkowicie naturalnym procesem, który chroni go przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że niektóre części ciała pocą się intensywniej. Szczególnie nieprzyjemną (i postrzeganą jako wstydliwą) dolegliwością jest nadpotliwość stóp. Powoduje ona nie tylko nieprzyjemne odczucia fizyczne, ale wpływa negatywnie na samopoczucie, a nawet na samoocenę. Skąd bierze się nadpotliwość stóp i jak skutecznie z nią walczyć?
Nadmierna potliwość stóp – czym się charakteryzuje?
Nadmierna potliwość stóp (hiperhydroza) to schorzenie objawiające się produkowaniem przez stopy zwiększonej ilości potu. Nadreaktywne gruczoły potowe wydzielają go więcej niż zdrowe, w efekcie czego skóra staje się cienka, pomarszczona i zmienia odcień na żółtoszary. W wyniku rozkładu potu przez bakterie pojawia się dodatkowo nieprzyjemny zapach. Taki stan powinien być alarmujący, ponieważ nieleczony może stać się przyczyną poważniejszych chorób skóry.
W związku z tym, że stopy najczęściej są zakryte butami oraz skarpetkami – nie mogą oddychać, a wydzielany pot się kumuluje. W wilgotnym środowisku szybko rozwijają się infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, których leczenie jest często długotrwałe i uciążliwe. Nieleczona nadpotliwość może przerodzić się w grzybicę stóp, a także powodować pęknięcia naskórka czy pojawianie się brodawek wirusowych.
Nadpotliwość stóp to problem, który mocno wpływa na komfort psychiczny. Skumulowany i rozkładany przez bakterie pot nie pachnie przyjemnie, co sprawia, że osoby dotknięte tym schorzeniem niechętnie zdejmują buty w towarzystwie, a latem rezygnują z noszenia klapków czy sandałów. Aby uniknąć tego typu dyskomfortu, po zauważeniu objawów nadmiernej potliwości, nie trzeba się krępować, tylko jak najszybciej umówić do specjalisty podologa.
Przyczyny nadmiernej potliwości stóp
Stopy są szczególnie narażone na nadmierną potliwość, ponieważ to w nich zlokalizowana jest największa ilość gruczołów potowych.
Wśród przyczyn nadpotliwości stóp wymienia się:
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekły stres albo nagły przypływ emocji,
- choroby, takie jak cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy,
- czynniki genetyczne,
- choroby neurologiczne,
- zaburzenia metaboliczne.
Dużą rolę w występowaniu nadpotliwości odgrywa także nieodpowiednia higiena stóp. Zbyt ciasne obuwie noszone przez wiele godzin, skarpety ze sztucznych materiałów, niedokładne mycie – to wszystko może zaburzyć naturalny proces wydzielania potu. Zwiększoną produkcję potu mogą wywoływać także ostre przyprawy, dlatego osoby cierpiące nad nadpotliwość powinny uważać na swoją dietę.
Jak skutecznie walczyć z nadpotliwością stóp?
Choć w internecie można znaleźć całą gamę porad, jak wyleczyć nadpotliwość domowymi sposobami, warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty podologa. Sposoby „z babcinej apteczki”, takie jak kąpiele w ziołach, niech pozostaną ewentualnie uzupełnieniem tego, co zaleci podolog. Moczenie stóp w wodzie z wyciągiem z dziurawca, nagietka czy rumianku na pewno im nie zaszkodzi, natomiast skuteczność takiej kuracji może okazać się znikoma.
W naszym gabinecie pomagamy pacjentom cierpiącym na nadmierną potliwość stóp. Po wstępnym wywiadzie i oględzinach stóp oczyszczamy je sterylnymi narzędziami. Kolejnym krokiem jest zastosowanie na skórę specjalistycznego preparatu. Na koniec przekazujemy pacjentowi informacje o tym, jak dbać o stopy oraz informujemy o kolejnych etapach leczenia (np. zalecamy preparaty do użycia w domu). Jeśli więc podejrzewasz u siebie tę przypadłość, nie krępuj się i umów na konsultację.