Onycholiza – co to za schorzenie i co je powoduje?
Onycholiza to zmiana paznokciowa polegająca na rozwarstwieniu się paznokcia i oddzieleniu płytki od łożyska. Skutkuje to pojawieniem się między nimi pęcherzyków powietrza.
Przyczyn onycholizy jest wiele. Wśród nich wymienia się:
- grzybicę paznokci,
- przyjmowanie niektórych antybiotyków,
- chemioterapię,
- przytrzaśnięcie paznokcia,
- ciążę,
- niedobór witamin,
- brak dbałości o higienę stóp i dłoni,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia.
Ponadto onycholiza może mieć podłoże genetyczne. Bywa także konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów manicure – pojawia się po zbyt intensywnym spiłowaniu płytki paznokcia. Niektórzy wskazują również na związek onycholizy z manicure hybrydowym – taki zabieg osłabia płytkę, a dodatkowo utrudnia zauważenie pierwszych zmian chorobowych.
Do przyczyn onycholizy zalicza się także choroby ogólnoustrojowe, takie jak:
- łuszczyca,
- nadczynność tarczycy,
- atopowe zapalenie skóry,
- cukrzyca,
- niedokrwistość.
Z tego względu nie należy lekceważyć zmian na paznokciach, ale zaraz po zauważeniu zgłosić się na konsultację do specjalisty.
Czytaj więcej: Pedicure podologiczny: czym różni się od kosmetycznego? Wyjaśniamy!
Jak objawia się onycholiza?
W początkowym stadium onycholiza może być trudna do zauważenia – szczególnie u osób, które regularnie chodzą na manicure z malowaniem.
Jak leczyć onycholizę?
Leczenie onycholizy powinno zacząć się od ustalenia jej przyczyn – o ile to możliwe. Skuteczne leczenie paznokci polega na redukcji czynników uszkadzających płytkę, a następnie właściwym jej oczyszczeniu i odżywieniu. Uszkodzone łożysko trzeba pobudzić do regeneracji.
W naszym gabinecie również zajmujemy się leczeniem onycholizy. Dlatego, jeśli zobaczysz jakikolwiek niepokojący objaw, umów się na konsultację podologiczną. Podczas spotkania ocenimy stan paznokci i ustalimy najlepszą metodę leczenia. Najczęściej rekomendujemy oczyszczenie fragmentu nieprzylegającej płytki paznokcia, a następnie odżywienie oraz nawilżenie łożyska przy pomocy specjalnych preparatów. Zabieg ten jest bezbolesny, a kończy go aplikacja środków wspomagających leczenie.
Co z nieleczoną onycholizą?
Onycholizy nie należy bagatelizować, ponieważ jej konsekwencje mogą przenieść się na cały organizm. Pod rozwarstwioną płytką paznokcia gromadzą się zanieczyszczenia, które sprzyjają rozwojowi zakażenia. Może ono doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Z tego powodu nie warto stosować domowych sposobów leczenia. Brak zdecydowanej reakcji na początkowe zmiany na paznokciach może mieć poważne konsekwencje – nawet w postaci wdrożenia antybiotykoterapii.
Choroby paznokci często nie są tylko problemem natury estetycznej, ale mogą prowadzić do problemów ogólnoustrojowych. W przypadku onycholizy są to choroby układu moczowego, pokarmowego, a nawet oddechowego.