Od kilkunastu lat pedicure i manicure hybrydowy są jednymi z najpopularniejszych sposobów pielęgnacji paznokci. Opracowaną płytkę maluje się specjalnym lakierem, który następnie utwardzany jest pod lampą. Dzięki temu trzyma się na paznokciach dłużej niż klasyczny lakier. Czy taką metodę malowania można nazwać pielęgnacją? Wyjaśniamy, czy pedicure hybrydowy jest bezpieczny.
Pedicure hybrydowy – na czym polega?
Pedicure hybrydowy to popularny sposób na zadbanie o paznokcie u stóp. Pierwszym krokiem zabiegu jest opracowanie płytki, czyli opiłowanie i ewentualne skrócenie paznokci oraz wygładzenie ich. Kolejno wycina się albo odsuwa skórki, odtłuszcza płytkę, a następnie kładzie lakier podkładowy, który należy utwardzić pod lampą emitującą światło UV. Na to kosmetyczka nakłada lakier w wybranym przez klientkę kolorze, a następnie tzw. top, czyli lakier nawierzchniowy. Każda warstwa musi być utwardzona pod lampą. Tak pomalowane paznokcie utrzymują się około 3 tygodni.
Czy pedicure hybrydowy jest bezpieczny?
Obecnie nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość lakierów hybrydowych. Dobrze wykonany pedicure hybrydowy nie powinien szkodzić paznokciom, natomiast u niektórych osób powoduje osłabienie płytki i jej łamliwość. Zdejmowanie lakieru hybrydowego wymaga użycia frezarki albo acetonu, co również może negatywnie wpłynąć na paznokcie.
Regularne wykonywanie pedicure hybrydowego sprawia również, że ciężko jest zauważyć ewentualne zmiany chorobowe na paznokciach. Dlatego co jakiś czas warto zrobić sobie dłuższą przerwę i poobserwować swoje stopy.
Pedicure podologiczny – zdrowa i bezpieczna alternatywa dla hybrydy
Pedicure hybrydowy nie jest jedyną możliwością, by zadbać o paznokcie u stóp. Alternatywą może być pedicure klasyczny, czyli malowanie przy pomocy zwykłego lakieru. Jeszcze zdrowszą opcją jest wykonanie pedicure podologicznego. Na czym polega on krok po kroku?
- Zabieg rozpoczyna się wywiadem i oceną stanu stóp.
- Pierwszym krokiem jest skrócenie płytki paznokciowej.
- Kolejno opracowuje się wały okołopaznokciowe i całą podeszwę stopy.
- Jeśli na stopach są odciski czy modzele albo pęknięcia skóry, je również się opracowuje i aplikuje odpowiednie preparaty lecznicze.
W naszym gabinecie także przeprowadzamy pedicure podologiczny. Poza efektem estetycznym masz pewność, że zwrócimy uwagę na wszelkie zmiany chorobowe, jeśli takie się na stopach pojawią. Cały zabieg przeprowadzamy przy użyciu sterylnych i jednorazowych narzędzi. Efektem są gładkie, oczyszczone i zadbane stopy oraz estetycznie opiłowane i skrócone paznokcie.
Sprawdź główne różnice pomiędzy pedicure podologicznym a kosmetycznym, przeczytaj artykuł: Pedicure podologiczny: czym różni się od kosmetycznego? Wyjaśniamy!
Czym kierować się wybierając salon pielęgnacji paznokci?
Jeśli mimo wszystko lubisz mieć wykonany na paznokciach pedicure hybrydowy, pamiętaj, aby starannie wybierać salon, do którego będziesz chodzić. Twoją uwagę powinny zwrócić następujące elementy:
- ogólna czystość salonu – jeśli po wejściu wydaje ci się, że nie jest w nim dostatecznie czysto, lepiej zrezygnuj z wizyty,
- wykwalifikowana kadra – masz prawo zapytać o to, jakie kursy skończyły osoby, które będą wykonywały zabieg albo jakie mają wykształcenie w tym kierunku,
- dezynfekcja narzędzi – zwróć szczególną uwagę na to, czy narzędzia używane do pedicure są wysterylizowane albo jednorazowe.
Dobry research przed wyborem salonu to podstawa, by nie zrobić krzywdy swoim paznokciom. Odbudowa zniszczonej płytki albo leczenie grzybicy, którą zarazisz się w salonie, to długotrwałe i uciążliwe procesy.
Jeśli chodzisz regularnie na pedicure hybrydowy, raz na jakiś czas umów się na zabieg podologiczny. Dzięki temu na pewno nie przegapisz żadnych zmian na stopach i w profesjonalny sposób usuniesz ewentualne odciski czy zgrubienia skóry.