Zabieg pedicure to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Najczęściej polega na nadaniu paznokciom kształtu, a następnie pomalowaniu ich lakierem oraz delikatnym wygładzeniem podeszw stóp frezarką. Może być połączony z aromatyczną kąpielą czy peelingiem. Pedicure podologiczny to natomiast profesjonalny zabieg, który powinna wykonywać wyspecjalizowana osoba. Wyjaśniamy, czym dokładnie różnią się oba rodzaje pedicure i kiedy warto wykonać pedicure podologiczny.
Pedicure kosmetyczny – jak wygląda?
Pedicure kosmetyczny to zabieg pielęgnacyjny, który nie ma na celu leczenia stóp, a jedynie estetyczne ich opracowanie. Ze względu na popularność i szeroką dostępność tego zabiegu, sposób jego przeprowadzania może być bardzo różny. W niektórych salonach kosmetycznych opiera się on tylko na skróceniu, opiłowaniu paznokci i pomalowaniu lakierem, w innych jest rozszerzony o kąpiel w aromatycznych olejkach. Kosmetyczka może dodać do zabiegu masaż stóp albo oczyszczenie skóry frezarką.
W przypadku pedicure kosmetycznego kluczowe jest to, że powinien być wykonywany jedynie na zdrowych stopach. Jeśli znajdują się na nich odciski, modzele czy brodawki wirusowe nie należy umawiać się do kosmetyczki, a do podologa. Wykonanie pedicure kosmetycznego na stopach ze zmianami chorobowymi może znacznie pogorszyć ich stan.
Pedicure podologiczny – kiedy należy go wykonać?
Pedicure podologiczny jest zabiegiem specjalistycznym, który wykonuje się przede wszystkim u pacjentów z dolegliwościami stóp. Najczęściej zgłaszają się na niego osoby cierpiące na wrastające paznokcie, brodawki wirusowe, grzybicę, łuszczycę czy mające odciski bądź zmiany na paznokciach. W trakcie pierwszej wizyty u podologa zwykle zostaje pacjentowi założona karta, a specjalista przeprowadza dokładny wywiad, by dowiedzieć się jak najwięcej o zdrowiu klienta.
Przyczynami dolegliwości stóp mogą być między innymi choroby ogólnoustrojowe, dlatego tak ważne jest, by podolog został o nich poinformowany. Specjalista z gabinetu podologicznego stawia diagnozę i – jeśli jest taka potrzeba – opracowuje plan leczenia. Podolog może także skierować pacjenta do innego lekarza: dermatologa, ortopedy czy flebologa, jeśli podejrzewa u niego jakikolwiek stan chorobowy.
Pedicure podologiczny to zabieg leczniczy, zatem powinien być wykonywany przez wyspecjalizowanego podologa. Nie zawsze trzeba umawiać się na pedicure specjalistyczny dopiero, gdy na stopach pojawią się problemy. Tego typu zabieg mogą przeprowadzić także osoby, które chcą po prostu zadbać o profilaktykę stóp pod okiem specjalistów. Warto robić to, gdy uprawia się intensywnie sport albo pracuje w pozycji stojącej.
Jak wygląda pedicure podologiczny?
W naszym gabinecie przeprowadzamy pedicure podologiczny zarówno u osób cierpiących na różne schorzenia, jak i u tych, które chcą zadbać o swoje stopy w profesjonalny sposób. Jak wygląda taki zabieg?
Najpierw oglądamy stopy i przeprowadzamy dokładny wywiad. Po określeniu, jakie problemy występują na stopach, oczyszczamy zrogowaciały naskórek oraz opracowujemy płytkę paznokcia odpowiednimi narzędziami. W zależności od potrzeb pacjenta dodajemy do zabiegu usługi lecznicze lub pielęgnacyjne, a także aplikujemy odpowiednie preparaty. Zabieg kończy się przekazaniem pacjentowi informacji dotyczących pielęgnacji i profilaktyki leczenia stóp. Całość trwa około 1,5 h. Pedicure podologiczny jest praktycznie zawsze bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Jego regularne wykonywanie widocznie poprawia wygląd stóp i podnosi komfort życia. Dobrze jest wykonywać w odstępach zaleconych przez podologa indywidualnie do potrzeb stóp pacjenta. Średni odstęp podstawowego zabiegu podologicznego to 3-4 tyg.