Przy rozmaitych dolegliwościach zdrowotnych często sięga się po babcine, domowe sposoby. Internet pełen jest porad, jak bez pomocy lekarza poradzić sobie z różnymi bólami, zapaleniami czy schorzeniami. Niestety, niekoniecznie są to sposoby aktualne i co więcej – bezpieczne. Jednym z problemów, na które często szuka się remedium, są wrastające paznokcie u stóp. Dowiedz się, co tak naprawdę trzeba zrobić, by skutecznie wyleczyć ten problem.
Wrastające paznokcie u stóp – co to za dolegliwość?
Wrastające paznokcie to nieprzyjemna dolegliwość polegająca na tym, że boczna krawędź paznokcia wrasta pod skórę. Szczególnie bolesne jest to w przypadku dużego palca, którego paznokieć jest twardy i najmocniej wbija się w skórę.
Jeśli nie zaczniesz działać od razu, ten stan będzie się pogłębiał, powodując dyskomfort, a z czasem ból przy chodzeniu. Wokół nieleczonego paznokcia zacznie rozwijać się stan zapalny i stworzą się ropnie. Tego typu schorzenie może doprowadzić nawet do trudności w chodzeniu! Paznokieć, którego nie wyleczysz w odpowiednim czasie, będzie wymagał prawdopodobnie interwencji chirurgicznej.
Czy domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp działają?
Wśród sposobów na wyleczenie wrastającego paznokcia pojawiają się między innymi kąpiele. Według medycyny ludowej dobrze sprawdza się kąpiel z octem jabłkowym, wymienia się także moczenie stóp w wodzie z solą kosmetyczną albo płatkami mydlanymi. Relaksujące kąpiele dla stóp to rzeczywiście dobry pomysł, ale nie na leczenie wrastających paznokci. Moczenie stóp w wodzie z naparami ziołowymi czy olejkami powinno być elementem codziennej pielęgnacji, a nie lekarstwem na poważny stan paznokci.
Wśród innych porad można znaleźć także okładanie paznokcia lodem, by zmniejszyć obrzęk. To jest jednak rozwiązanie tylko na chwilę, ponieważ nie da się zlikwidować stanu zapalnego kostkami lodu. Niektórzy proponują również okłady z oliwy i olejków eterycznych, ale – jak to bywa z domowymi sposobami – nie znajdują one potwierdzenia w medycynie.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp niestety nie zadziałają jako środek leczniczy. Kąpiele w soli, ziołowych naparach albo olejkach warto stosować w pielęgnacji, ponieważ pomagają przeciwdziałać rozwojowi stanów zapalnych. Nie mogą być jednak traktowane jako środek leczniczy, bo są po prostu nieskuteczne.
Wrastające paznokcie u stóp – umów się do podologa
Przy wrastającym paznokciu nie warto czekać, aż jego stan się zaogni. Odkładanie wizyty u specjalisty czy okładanie stóp lodem może spowodować, że rozpocznie się tam proces zapalny, uniemożliwiający chodzenie. Dlatego jeśli podejrzewasz wrastanie paznokcia, widzisz pierwsze objawy – umów się do podologa. To specjalista, który nie tylko zaproponuje ci odpowiednią formę leczenia, ale też podpowie, jakie działania profilaktyczne stosować, by uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
W naszym gabinecie w sposób profesjonalny i zgodny ze sztuką medyczną zajmujemy się wrastającymi paznokciami. Leczenie dobieramy do indywidualnego przypadku, a metody, które stosujemy, są bezinwazyjne i przynoszą błyskawiczną ulgę. Korekcję wrastających paznokci wykonujemy dwoma sposobami:
- wycinając element paznokcia wrośniętego i odseparowując resztę paznokcia opatrunkiem;
- zakładając klamrę ortonyksyjną, która jest bezbolesna i niewyczuwalna podczas chodzenia.
Po jednym, jak i drugim zabiegu ustalamy z pacjentem dalszy plan leczenia i regeneracji, a także uzgadniamy działania profilaktyczne.
Wrastający paznokieć to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Nieleczony może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet do konieczności interwencji chirurgicznej. Jeśli zauważysz pierwsze objawy tego schorzenia, nie stosuj domowych sposobów, tylko jak najszybciej umów do specjalisty podologa.