INFORMACJE
Odcisk jest najczęściej spotykaną dolegliwością charakteryzującą się zrogowaceniem, twardym punktem posiadającym rdzeń.
Jest to zmiana hiperkeratotyczna (zbyt intensywne rogowacenie) oraz bolesna podczas chodzenia jak i w stanie spoczynku. Odciski występują w miejscach w których nasza stopa jest najbardziej obciążona poprzez nacisk. W następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. Przyczyną powstania odcisków może być zła biomechanika chodu, nieodpowiednie obuwie, specyfika pracy, zmiany kostno stawowe, uprawianie sportu, zmiany zapalne stawów, choroba taka jak rogowiec.
Jakie są typy odcisków na stopach?
- odcisk twardy,
- odcisk miękki,
- odcisk podpaznokciowy,
- odcisk włośniczkowy,
- odcisk brodawkowy,
- odciski mnogie,
- odcisk nerwowo-włóknisty,
- odcisk nerwowo-naczyniowy.
Jak wygląda usuwanie odcisków ze stóp?
Usuwanie odcisków polega na zdezynfekowaniu i usunięciu zmiany z rdzeniem za pomocą specjalistycznych podologicznych, sterylnych, jednorazowych oraz jałowych narzędzi, następnie zastosowaniu odpowiedniego preparatu końcowego przyspieszającego regenerację naskórka. W zależności od odcisku zastosowany jest odpowiedni opatrunek oraz odciążenie. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa chodu, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych oraz stosowaniu się do zaleceń w celu całkowitego wyleczenia zmiany oraz szybkości regeneracji .
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, otrzymuje odpowiednie zalecenia, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. przy zmianach hiperkeratotycznych należy zdiagnozować przyczynę oraz wyeliminować lub skorygować jego nasilenie.
Czas usuwania jednego odcisku – 15-30 minut jest indywidualny w zależności od wielkości zmiany, rodzaju skóry oraz rodzaju odcisku.